15 May 2025
Nieuwsartikel van L1 (Peter Beeker)
Al 94 jaar staat de beroemde beer in zijn uppie in het Missiemuseum in Steyl. Binnenkort krijgt hij gezelschap van zijn 'tweelingbroer'. "Ongelofelijk dat er nog zo'n beer bestaat." De mechanische beer van het Missiemuseum is niet wereldberoemd, maar wel zeer bekend. Sinds 1931 moet iedere museumbezoeker aan hem voorbij. Het liefst niet voordat er eerst een muntje in de beer is geduwd, en een antiek mechaniek in de opgezette beer in werking treedt.
Paul Voogt is conservator van het museum in Steyl. "We hadden werkelijk geen idee dat er nog zo'n beer bestond op de wereld. We troffen hem aan in een missieklooster in Sankt Wedel. Daar gaat het museum sluiten en wij mogen de beer hebben."
De tweede beer staat voorlopig in een atelier en loods in Belfeld. Daar wordt hij grondig geïnspecteerd. Het baasje is immers ouder dan 100 jaar. Paul Voogt: "Op het eerste gezicht ziet hij er nog goed uit. Het muntmechaniek is iets anders dan dat van onze beer. Benieuwd of alles het nog doet."
Als de 'nieuwe' beer tiptop in orde is, duurt het nog even voordat hij naar Steyl gaat. De opgezette bruine beer gaat eerst voor enkele maanden naar het Drents Museum in Assen. Paul Voogt: "Een bevriend conservator neemt daar afscheid. Hij mag een tentoonstelling ontwerpen en wilde onze beer graag exposeren. In eerste instantie zeiden we nee. We kunnen de beer niet missen."
Dat was nog voor de ontdekking van tweelingbroer. Die mag namens het Missiemuseum Steyl eerst gaan pronken in Drenthe. "Daarna komt hij voorgoed naar ons."
De oude vertrouwde beer van Steyl komt oorspronkelijk uit Rusland. Zijn 'tweelingbroer' blijkt lang geleden een leven te hebben gehad in het uitgestrekte Oost-Europese berggebied Karpaten, dat zich vanuit Slowakije en Polen uitstrekt tot Roemenië en Oekraïne. In ieder geval staat op het museumbordje uit Duitsland dat deze beer 'zijn hol heeft in de Karpaten'. Paul Voogt: "Het zou dus inderdaad kunnen dat we straks een Russische beer en een Oekraïense beer naast elkaar hebben staan. Maar de kans is ook groot dat hij uit Roemenië komt."
Klik hieronder voor het nieuwsfilmpje.
De bekende beer van Steyl krijgt een 'tweelingbroer' 🐻🐻 | L1 Nieuws
Back to overview